›   ›  Wciąż nie wiadomo, jakie dokładnie będą konsekwencje zalania kopalni soli potasowej Solikamsk-2 w regionie Perm w Rosji

Wciąż nie wiadomo, jakie dokładnie będą konsekwencje zalania kopalni soli potasowej Solikamsk-2 w regionie Perm w Rosji

2014-12-01

18 listopada doszło do zalania kopalni soli potasowej Solikamsk-2 w regionie Perm w Rosji. Prądy wód podziemnych, które przedarły się do kopalni i dalej, były na tyle silne, że doprowadziły do powstania krateru o średnicy 30-40 metrów i głebokości kilkuset metrów na terenie wsi położonej 3,5 km od kopalni. Na zdjęciach, które obiegły światowe portale informacyjnie, wyraźnie widać, że krater (który znalazł się praktycznie w środku wsi) musiał pochłonąć kilka domów. Na szczęście nie ma informacji o ofiarach czy rannych, zatem domy były najprawdopodobniej puste.

 

Solikamsk-2 należy do koncernu Uralkali, który jest jednym z liderów światowego rynku soli potasowej. W tej chwili pracownicy Uralkali wraz z odpowiednimi służbami pracują nad ustaleniem dokładnych konsekwencji zalania i ewentualnych kroków, jakie należy / można przedsięwziąć. Niestety, jest możliwe, że wydobycie w Solikamsku-2 zostanie bezpowrotnie zakończone, tak jak stało się w 2006 roku w wyniku podobnego incydentu w przypadku kopalni Berezniki-1 również w regionie Perm i również należącej do Uralkali.

 

Solikamsk-2 jest jedną z pięciu kopalni Uralkali. Rocznie wydobywano tam około 2mln ton soli potasowej, co stanowi około 15-20% mocy produkcyjnych firmy. W razie całkowitego zamknięcia kopalni, należy oczekiwać presji na wzrost cen soli potasowej, której podaż automatycznie spadłaby. Według doniesień prasowych, decyzje w sprawie dalszych losów Solikamsk-2 podjęte zostaną jeszcze w tym miesiącu. 
 
« wstecz