›   ›  Uralkali przewiduje rekordowy wzrost popytu na nawozy potasowe w 2014

Uralkali przewiduje rekordowy wzrost popytu na nawozy potasowe w 2014

2013-11-15

W wywiadzie dla The Wall Street Journal Dyrektor Finansowy Uralkali Wiktor Bieliakow zadeklarował, że rosyjski producent zamierza wyprodukować w 2014 roku 12,5 mln ton chlorku potasu, czyli soli potasowej, podczas gdy w tym roku będzie to około 10,5 mln ton.

 

Prawie 20% przyrost będzie możliwy dzięki wzrostowi globalnego popytu na nawozy potasowe, który przewidują naprzyszły rok analitycy i menadźerowie Uralkali - według Dyrektora Handlowego spółki Olega Petrova będzie on najwyższy od dziesięciu lat i wyniesie około 60 mln ton. Zdaniem Petrova, jest to wynikiem znacznego spadku cen soli potasowej na globalnych rynkach, który nastąpił w trzecim kwartale tego roku. Jak powiedział Petrov, rynek stał się dzieki temu "zdrowszy". Po okresie 2 letniej stagnacji i panice wywołanej przez rozbicie wspólnej polityki handlowej producentów rosyjkich i białoruskich (Uralkali i Belaruskali), widać oznaki ożywienia - kluczowi gracze po stronie popytu tacy jak Brazylia, Indie czy Indonezja zwiększają zamówienia. Jedynie rynek chiński pozostaje jeszcze w tyle, jednak analitycy oczekują, że duże kontrakty są tylko kwestią czasu. Zdaniem wielu ceny sięgnęły na tyle niskich pułapów, że teraz mogą się już tylko odbijać wraz z odradzającym się popytem.

 

Sytuacja wydaje się władzom Uralkali na tyle dobra, że rozważają one powrót do strategii "cena ważniejsza od ilości", która rządziła rynkami potasu od około 2005 roku i przyczyniła się do silnego wzrostu cen. 
 
« wstecz