›   ›  Światowe zasoby potasu

Światowe zasoby potasu

Zasobność złóż potasu na Ziemi ocenia się na 8-9 mld ton. Światowe wydobycie chlorku potasu wynosi 53 mln ton rocznie (dane IFA za 2010 rok). Odkrywane są też nowe złoża.

 

Wydobycie potasu odbywa się za pomocą trzech głównych metod:

  • tradycyjne wydobycie w kopalniach podziemnych,
  • wydobycie solanek zawierających sól potasową które na powierzchni poddawane są dalszej obróbce,
  • osuszanie wody z Morza Martwego (wytrąca się z niej m.in. sól potasowa).

 

Ponad 80% znanych rezerw potasu zlokalizowanych jest w 4 państwach: Kanadzie, Rosji, Białorusi i Niemczech (z czego około 32% w Kanadzie, w prowincji Saskatchewan oraz około 36% w Rosji oraz Białorusi - dane IFA za 2010 rok). Po uwzględnieniu wydobycia w Izraelu, USA oraz Jordanii, producenci nawozów potasowych, wywodzący się z grupy siedmiu ww. krajów, zarządzają ponad 90% światowego rynku nawozów potasowych.


Poniższy diagram przedstawia geograficzną strukturę zużycia potasu nawozowego na świecie w 2009r.:

Źródło: International Plant Nutrition Institute

Pomimo intensywnego wydobycia i wysokich zasobów potasu, popyt na niego od dłuższego czasu przewyższa podaż i nic nie wskazuje na to, żeby tendencja miała się odwrócić. Najwięcej nawozów potasowych stosuje się w Chinach (6-7 mln ton rocznie i więcej w okresach dobrej koniunktury), Indiach, Brazylii, USA oraz w innych państwach Azji. Rynki o największej konsumpcji potasu z racji braku lub posiadania niewystarczających złóż zmuszone są importować nawozy potasowe.

 
 
 
 
« wstecz