›   ›  Kluczowe kontrakty na dostawy soli potasowej do Chin i Indii podpisane

Kluczowe kontrakty na dostawy soli potasowej do Chin i Indii podpisane

2013-02-12
Po wielu miesiącach trudnych negocjacji między największymi światowymi dostawcami a nabywcami soli potasowej w Indiach i Chinach udało się podpisać kontrakty. Indie i Chiny w ostatnich latach, wspólnie z Brazylią, odpowiadały za lwią część globalnych zakupów chlorku potasu (KCl), w związku z czym można przypuszczać, że ostatnio podpisane kontrakty zapewnią długo oczekiwany spokój na rynku.
 
Pierwsi byli Chińczycy, z którymi firmy takie jak BPC, Caxpotex, APC czy ICL ustaliły warunki dostaw na pierwsze półrocze 2013 pod koniec stycznia. Warunki są podobne dla wszystkich firm: cena około 400 USD/t CFR, natomiast łączne zakupy wyniosą około 3 mln ton KCl. Zgodnie z przewidywaniami specjalistów, chińskie kontrakty zapewniły stabilny, minimalny poziom cenowy, od którego teraz rynek światowy będzie się odbijał. I tak, kontrakty na dostawy do Indii zostały podpisane już na 427 USD/t CFR (około 2 mln ton przypadające na BPC i Canpotex).
 
Oczekuje się, że Brazylijczycy, którzy w ostanim czasie przejawiali duży i równomierny popyt na nawozy potasowe, będą w marcu kupować chlorek potasu jeszcze drożej - za około 440 USD/t CFR, a wielu uważa, że być może i więcej.
 
 
 
 


 
 
« wstecz